Parafia Chrystusa Króla w Radomiu - Komunikat Biskupa Radomskiego

Komunikat Biskupa Radomskiego

Komunikat Biskupa Radomskiego Henryka Tomasika w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

 

Nawiązując do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu:


1. Udzielam wszystkim Kapłanom, na czas Wielkiego Postu, prawa celebrowania w niedziele czwartej Mszy Świętej, aby „aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, 10 marca 2020 roku). Zachęcam do wykorzystania tzw. "dolnej świątyni" (tam, gdzie taka istnieje).

2. Przypominam o możliwości skorzystania z dyspensy od obecności na niedzielnej Mszy świętej i uczestnictwie w niej za pomocą mediów. W załączniku zamieszczamy pismo z Sekretariatu Episkopatu Polski wraz z wykazem transmisji ogólnopolskich. Prosimy, w miarę możliwości, o umieszczenie wykazu w gablotach parafialnych na terenie kościelnym oraz opublikowanie na stronach internetowych parafii. Radio Plus Radom i TV Dami transmituje Msze święte z katedry Opieki NMP w Radomiu w każdą niedzielę o godz. 12.30. Ponadto Radio Plus Radom transmituje Msze św. w dni powszednie o godz. 6.00. Msze św. transmitowane są również poprzez internet z sanktuariów w Skarżysku-Kamiennej o godzinie 20.15 (www.ostrobramska.pl) i w Wysokim Kole o godzinie 9.00 (www.wysokiekolo.pl).

3. Możliwe jest inne organizowanie niedzielnego porządku Mszy świętych. Zachęcam Księży do roztropnych rozwiązań stosownie do warunków parafii.

4. Zachęcam do spełnienia prośby Przewodniczącego Konferencji Episkopatu wyrażonej w Komunikacie z dnia 13 marca 2020 roku: „Proszę kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia”.

5. Zachęcam do tego, aby nasze świątynie były otwarte dla wiernych, którzy pragną trwać na modlitwie. Wskazana jest informacja dotycząca obecności kapłana w konfesjonale.

6. Usilnie proszę Czcigodnych Księży o przestrzeganie zasad higieny rąk szczególnie przed udzielaniem Komunii Świętej. Puryfikacji palców przed udzielaniem oraz po udzielaniu Komunii Świętej dokonujemy na zasadzie „lavabo”.

 

+ Henryk Tomasik
Biskup Radomski